Днес, 14 май, е Европейския ден за информираност за инсулта. По данни

...
Днес, 14 май, е Европейския ден за информираност за инсулта. По данни
Коментари Харесай

Инсулт – какво представлява и какви са симптомите

Днес, 14 май, е Европейския ден за осведоменост за инсулта. По данни на Световната здравна организация (СЗО) един от всеки четирима възрастни е заплашен от инсулт. Той може да е гибелен или инвалидизиращ, като трансформира живота не единствено на потърпевшия, а и на неговите близки.

Ето и по какъв начин да разпознаем признаците:

Първите признаци на инсулт са внезапно деформиране на лицето, неочаквана смяна в говора и неочаквана уязвимост в една от двете ръце. Това не е заболяване, за което имате предишни признаци.

На всеки 10 минути един човек у нас получава инсулт

„ Асиметричното провисване на лицето. Помолете човек да се усмихне. Ако единият ъгъл на устата остава неподвижен или се отпуска надолу, има наличие на признак. Вторият признак е загуба на надзор над крайниците. Помолете човек да повдигне напред двете си ръце. Ако не може да ги задържи успоредно или едната отпадне надолу, то признакът е налице. Нарушаване или завалване на говора е третият признак. Трябва да помолите човек да повтори просто изречение. Ако се затруднява или завалва, признакът е налице. Дори при съществуване на един от тези три признаци, е редно да позвъните на 112 и да съобщите за съществуване на инсулт “, посочва инж. Дорина Добрева, ръководител на Асоциацията за инсулт и афазия.

Един от главните рискови фактори е нелекуваното и непроконтролирано във времето високо кръвно налягане, добави тя.

Освен нарушаване в говора симптоми за инсулта са провисване на ъглите на устата, уязвимост в ръцете, напомни и доктор Георги Георгиев от Асоциацията за инсулт и афазия. „ Правилното деяние е позвъняване на телефон 112 и съобщаването за това, че има инсулт “, уточни той.

Наличието на аритмия, затлъстяването, използването на алкохол и на опиати са другите рискови фактори.

Припомняме, че на всеки 10 минути един българин получава инсулт. Близо 9 % от стигналите до болница умират, а съгласно международната статистика половината от претърпелите умират до една година поради инвалидизацията. „ Без никакви заобикалки, това е най-сериозният палач на българите “, сподели още Георгиев.

Национална линия за поддръжка при инсулт – 0 700 11 404.

dariknews.bg

Източник: bunt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР